SCR/AdBlue

Na czym polega proces usuwania AdBlue?

Usuwanie AdBlue polega na programowym wyłączeniu SCR - tu niezbędne jest zastosowanie modyfikacji sterownika. Należy zaznaczyć, że ingerencja i usunięcie AdBlue w żaden sposób nie wpływa na poprawne działanie silnika. Zbiornik AdBlue jest częścią układu SCR, więc praktycznie zawsze po dezaktywacji problemy z systemem znikają. To pozwala użytkownikom pojazdów cieszyć się bardziej komfortową jazdą.

  • Programowe usuwanie AdBlue może być wykonywane wyłącznie przez specjalistów posiadających wiedzę i odpowiednie narzędzia.
  • Zapraszamy więc Klientów z Warszawy oraz warsztaty posiadające odpowiedni sprzęt do skorzystania z naszych usług.

AdBlue to handlowa nazwa dla roztworu mocznika w wodzie, stosowanego w silnikach o zapłonie samoczynnym, aby zredukować emisję tlenków azotu (NOx). Jest używany głównie w pojazdach z silnikami diesla spełniających normy emisji spalin Euro 6.

Jest to płyn, który w wyniku procesu selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) jest wtryskiwany do układu spalin. AdBlue zmniejsza emisję tlenków azotu poprzez reakcję chemiczną, w której mocznik w roztworze reaguje z tlenkami azotu w spalinach, przekształcając je w azot (N2) i parę wodną (H2O), co jest mniej szkodliwe dla środowiska.

Pojazdy wyposażone w systemy SCR i używające AdBlue muszą regularnie uzupełniać ten płyn, zazwyczaj co kilka tysięcy kilometrów, w zależności od zużycia. Jest to ważne, aby system SCR działał poprawnie i zapewniał redukcję emisji tlenków azotu, spełniając tym samym normy emisji spalin.

Jakie są obawy problemów z systemem AdBlue?

Usunięcie systemu AdBlue w niektórych przypadkach może okazać się koniecznością do przywrócenia pełnej sprawności pojazdu. Wśród sygnałów świadczących o wystąpieniu problemów z działaniem AdBlue wymienić można:

  • komunikaty o braku AdBlue nawet gdy zbiornik jest pełny
  • włączenie się kontrolek sygnalizujących usterkę
  • zmniejszenie mocy pojazdu,
  • ograniczenie prędkości przez komputer,
  • odliczanie kilometrów do czasu unieruchomienia pojazdu.

Jeżeli pojawią się powyższe problemy może to oznaczać konieczność zastosowania AdBlue OFF.

Schemat działania AdBlue

Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia dzięki zapamiętywaniu Twoich preferencji i powtarzaniu wizyt. Klikając „Akceptuję”, wyrażasz zgodę na ich użycie.